Att sprida ringar på vatten "mini" 2025 | Havsmiljöinstitutet
Bild
Bild som visar akvarell av vattnets cirkulation
Foto: Michael Palmgren
Länkstig

Att sprida ringar på vatten "mini" 2025

I början av december bjuder vi, tillsammans med Naturum Öresund, in er att utforska nya vägar att berätta om det som sker under ytan.

Bild som visar Att sprida ringar på vatten akvarell
Foto: Ida Wendt

Det blir en mini-variant av nationella konferensen Att sprida ringar på vatten. Det innebär plats för något färre delagare, men lika mycket inspiration och fina möjligheter till dialog mellan havs- och vattenpedagoger. Vi vänder oss till alla i nätverket som har intresse av detta; pedagoger och kommunikatörer på skolor, akvarier, science centers, museer, naturum, universitet m.fl. 

Som vanligt blir det föredrag med olika inriktning. Hur engagerar vi fler och mer? I år hoppas vi kunna visa exempel på handfast, praktiskt arbete med exempelvis restaurering i hav/vatten, hur lär vi ut ute när vädret utmanar, rapport från Unescos sommarskola, hur engagerar vi skolor att jobba mer med hav/vatten, kulturens roll som kommunikationsverktyg m.m. Vi utgår också från platsen och törs lova några fina upplevelser både inne och ute, om vädret tillåter. 

Program kommer snart och uppdateras löpande. 

Och glöm inte – har du något gott exempel som du själv skulle vilja berätta om? Hör då av dig till oss. Det finns även en rad i anmälningsformuläret för detta. 

Varmt välkomna till Malmö i december! 

Begränsat antal platser så anmäl dig bums, och senast 12 november. Anmäl dig här!

Konferens och mat kostar inget, men deltagarna står själva för resa och övernattning. Det finns ett flertal vandrarhem och enkla, bra hotell i staden. OBS, anmälan är bindande och vid sen avanmälan tar vi ut en no-show avgift. 

Blue LightS logotyp