Nu genomförs den europeiska världshavspakten – hur berörs havsplanering, havsövervakning och havsmiljödirektivet? | Havsmiljöinstitutet
Bild
Bild som visar vågor, södra Östersjön
Foto: Maria Lewander
Länkstig

Nu genomförs den europeiska världshavspakten – hur berörs havsplanering, havsövervakning och havsmiljödirektivet?

Hållbarhet & miljö
Internationellt arbete
Samverkan

Havsförvaltningsakademin, nätverket som syftar till att främja forskning och kunskapsutbyte avseende den marina förvaltningen i Sverige, bjuder in till ett halvdagsseminarium med samtal om EU:s kommande regelverk – initiativ som förväntas få stor betydelse för hur havsfrågor hanteras framöver.

Seminarium
Datum
8 jun 2026
Tid
13:00 - 16:00
Plats
Stockholm, och även via livestream. Lokal meddelas inom kort.
Antal platser
60
Kostnad
Kostnadsfritt (no-show avgift)

Bra att veta
Seminariet erbjuder både fysiskt deltagande och via livestream. Digitala deltagare ges möjlighet att följa seminariet, men inte att aktivt delta i diskussionen.
Arrangör
Havsförvaltningsakademin

I juni 2025 antog EU-kommissionen den europeiska världshavspakten, European Ocean Pact – en övergripande strategi för att skydda haven och främja en hållbar blå ekonomi. Strategin samlar EU:s havsrelaterade arbete, från miljöskydd och forskning till sjöfart och internationellt samarbete, i ett gemensamt ramverk. Europeiska rådet har bekräftat arbetet genom rådslutsatser.

För att säkerställa att världshavspakten genomförs tar EU-kommissionen nu flera initiativ. Dels utvecklas en havslag, Ocean Act, som troligtvis innefattar en revidering av havsplaneringsdirektivet och ett initiativ om havsövervaknng. Dels tas initiativ för en revidering av havsmiljödirektivet.   

Just nu pågår intensiva diskussioner om behov av förändringar, samt möjligheter till regelverkets utformning och inriktning. Processen drivs i ett högt tempo med en relativt kort tidsplan; EU-kommissionen ska lansera Ocean Act i slutet av 2026 och troligtvis gäller samma tidplan för ett förslag till reviderat havsmiljödirektiv. I detta skede är forskarsamhällets kunskap och engagemang särskilt viktigt och möjligheter finns att delta genom olika remissrundor.  

Syftet med Havsförvaltningsakademins seminarium är att: 

  • ge en aktuell bild av världshavspaktens genomförande och den pågående politiska processen i EU
  • belysa Sveriges ståndpunkter gällande världshavspakten och ingångsvärden i aktuellt arbete med havsplanering och havsövervaktning samt havsmiljöfrågor och ambition att bidra till utvecklingen
  • skapa utrymme för dialog och kunskapsutbyte
  • ge forskare och experter ökade förutsättningar att reflektera och följa framtagandet av Ocean Act 

Seminariet riktar sig till forskare och andra experter med intresse för havsfrågor, policyutveckling och EU-processer, som vill fördjupa sin förståelse och bidra med sin kompetens i ett tidigt skede.

Detaljerat program presenteras inom kort. 

Välkommen! 

Havsmiljöinstitutet är värd för Havsförvaltningsakademin. Seminariet arrangeras med stöd av Formas.

Platserna i lokalen är begränsade. Vänligen avanmäl dig i god tid om du inte kan komma till lovisa.ganslandt@havsmiljoinstitutet.se